Moravan patří mezi nejstarší pěvecké sbory na Moravě. Vznikl v roce 1862, kdy se z kroměřížského německy orientovaného čtenářského sdružení Casino odtrhla část členů, kteří utvořili vlastní český čtenářský spolek, který dostal později jméno Občanská beseda. V jeho čele stál mecenáš JUDr. Jan Kozánek. Kroužek nadšenců z tohoto čtenářského spolku utvořil pěvecko-hudební spolek Moravan, nejprve jako mužský pěvecký sbor. V srpnu roku 1865 byl svěcen prapor Moravana. V roce 1871 byl v Kroměříži založen ženský pěvecký sbor Vlastimila, který se k Moravanu připojil v roce 1882. Po splynutí obou sborů vzniklo reprezentační těleso, které mělo v roce 1883 dokonce 176 členů.
Koncem sedmdesátých let se ujal vedení sboru dr. Rudolf Thun – Taxis, který svými vysokými uměleckými nároky pozvedl dosavadní úroveň moravanského repertoáru i díky osobnímu a písemnému styku se skladateli. Program Moravana se obohatil o skladby Bendlovy, Blodkovy, Dvořákovy, Fibichovy, Smetanovy.

V osmdesátých letech se stal protektorem, ale i mecenášem sboru JUDr. Emil Kozánek. Udával směr novými rozsáhlými styky především s Antonínem Dvořákem, kterého poznal již za dob svých pražských studií. Od roku 1887 se stal dirigentem Moravana ředitel hudební školy Ferdinand Vach. Jeho obdivuhodná práce se sborem byla prezentována provedením Dvořákovy kantáty Stabat Mater roku 1886 za osobního řízení skladatelova. Dvořákovskou tradici Moravan dále rozšiřoval a při hudebních slavnostech roku 1887 uvedl jeho Hymnus, roku 1891 a 1905 Svatou Ludmilu, roku 1892 Reguiem, roku 1904 Svatební košile. Moravan prováděl velká díla Smetanova, Fibichova, Bendlova, Novákova, Jeremiášova, Janáčkova (oratorium Amarus v r. 1900 za autorova řízení), Palestrinova, ruských skladatelů.
Po Vachově odchodu v roce 1905 stáli v čele Moravana sbormistři Rauscher, Fritz a Šula, jejichž činnost byla poznamenána nejen Vachovým dochodem do Brna, ale také první světovou válkou.
Nejrozsáhlejším moravanským obdobím, je éra Eugena Trasoně, Vachova žáka a nástupce od roku 1919 do roku 1949. Za jeho působení se Moravan prezentoval díly klasiky i moderny, tvorbou českou a světovou, díly světskými i duchovními, přičemž nezapomínal na dvořákovskou tradici. Při vysoké umělecké úrovni, kterou sbor předvedl, mu skladatelé svěřovali svá díla k premiérovému, k druhému či třetímu provedení (Emil Axman, J. B. Foerster, Jaroslav Křička, Josef Suk, Leoš Janáček). Mnozí ze jmenovaných skladatelů se stali později čestnými členy Moravana, nebo mu připsali řadu svých sborů. Někteří přijížděli do Kroměříže řídit provedení svých skladeb. V této době Moravan sáhl také do archivu kroměřížského zámku pro skladby Michnovy, Vejvanovského a Simona.
Po Třasoňově skonu se ujal vedení Moravana Vachův synovec Vladimír Vach, který řídil sbor do roku 1963. Po něm se ujali vedení sboru P. Procházka, J. Hýl. V roce 1977 se do čela Moravana postavila Magdalena Horká, po ní nastoupili Jiří Kučera, Filip Macek.
Od roku 1996 stál v čele Moravanu sbormistr a dirigent Antonín Hudeček. Od té doby se datuje i spolupráce sboru se smíšeným pěveckým sborem Občanská beseda Kyselovice. Sbor měl v tu dobu okolo 30 členů. Zřizovatelem sboru byl v předešlých letech Dům kultury v Kroměříži. Od roku 2011 je Moravan samostatnou právnickou osobou.
Od roku 2000 Moravan několikrát vystoupil v rámci hudebního festivalu Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži. Sbor vyvíjí pravidelnou činnost zaměřenou na různé kulturní akce v Kroměříži a okolí. Pravidelně vystupuje v Hanáckých krojích na Dožínkách Zlínského kraje v Kroměříži a při podobných příležitostech. V květnu roku 1998 vycestoval sbor poprvé do zahraničí a to do Itálie, v roce 2002 do Švýcarska a Francie.
V roce 2012 převzal pěvecký sbor Moravan dirigent Miroslav Uhlíř z obce Břest. Jeho zásluhou se sbor rozrostl o nové členy a také se výrazně omladil. Moravan má v současné době přes 40 zpěváků.
Převážnou část repertoáru sboru tvoří duchovní písně. Sbor zpívá také úpravy lidových písní a zaměřuje se i na lidové písně z Hané.
Dlouholetá historie sboru dokazuje, že se vždy najdou lidé s dobrým vztahem ke sborovému zpěvu a rádi obětují svůj volný čas zkouškám a koncertním vystoupením.